تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
شماره : 64895
تاریخ : 12 خرداد 1403 :: 11:40
حوزه : آذربایجان شرقی, اجتماعی, برگزیده اخبار, فرهنگی, گفتگو
افزایش سه برابری پذیرش به مصاحبه در دانشگاه فرهنگیان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان قبل از دریافت کارنامه افزایش سه برابری پذیرش به مصاحبه در دانشگاه فرهنگیان یکی از مشاور تحصیلی دانش اموزان آذربایجان شرقی گفت: تاکنون هیچ کارنامه و ترازی از طرف وزارت و سازمان سنجش برای داوطلبین نمایش داده نشده و افراد قبل از دریافت کارنامه خود می‌توانند در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند.

گروه فرهنگی آذرانجمن/ علی قنبری؛ رشته های آموزش ابتدایی و دبیری دانشگاه فرهنگیان امروزه به یکی از رشته های پر طرفدار در بین داوطلبین کنکوری استان آذربایجان شرقی تبدیل شده است.

هر ساله ثبت نام و انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان چالش ها و سوالات زیادی را در ذهن داوطلبین ایجاد می‌کند که ما در این مصاحبه به آن پرداخته و پاسخ تمامی سوالات در خصوص انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در اختیار شما قرار داده‌ایم.

مسعود ابرهیمی؛ مشاور تحصیلی دانش آموزان اداره کل آموزش و پرورش استان در گفتگو با خبرنگار آذرانجمن در خصوص انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: همه رشته ها اعم از رشته علوم تجربی، علوم انسانی، علوم ریاضی، فنی، هنر و زبان در یک دفترچه تجمیع شده و تمام داوطلبانی که موقع ثبت نام کنکور اختصاصی فرهنگیان شرکت کرده بودند، می توانند نسبت به انتخاب رشته بر اساس محل های مشخص شده در دفترچه، اقدام کنند.

وی افزود: تاکنون هیچ کارنامه و ترازی از طرف وزارت و سازمان سنجش برای داوطلبین نمایش داده نشده و افراد قبل از دریافت کارنامه خود می‌توانند در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند.

وی گفت: امسال در اقدامی جدید افراد واجد شرایط با افزایش ظرفيت سه برابری پذیرش به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان روبه رو هستند که در این راستا نمره کنکور اردیبهشت شامل (۶۰ درصد دفترچه ۱ و ۲) و (۴۰ درصد دفترچه اختصاصی فرهنگیان) می باشد و هر داوطلبی سوابق بهتری داشته و حدنصاب لازم را در آزمون کسب کرده باشند به مصاحبه دعوت شده و قبول نهایی خواهند شد.

وی در خصوص افزایش دعوت سه برابری ظرفیت داوطلبین به مصاحبه توضیح داد: شرایط این افزایش و ارزیابی شایستگی به این صورت است که اگر ظرفیت یک رشته در یک محل سه نفر باشد (۹) نفر برای مصاحبه دعوت می شوند که در قبولی نهایی ۵۰ درصد سوابق تحصیلی، ۲۵ درصد ارزیابی شایستگی یا مصاحبه و ۲۵ درصد نمره کنکور تاثیر گذار است.

وی در ادامه تشریح کرد: در خصوص رشته های موجود و زیرشاخه‌ها؛ علوم پایه شامل آموزش زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و علوم تجربی می‌باشد، علوم اجتماعی شامل آموزش تاریخ، علوم اجتماعی، جغرافیا و اقتصاد است، بحث ریاضیات شامل آموزش ریاضی و زیر مجموعه های آن یعنی آمار و احتمالات، حسابان، هندسه و ریاضیات کاربردی می‌باشد.

وی اضافه کرد:علوم پایه شامل آموزش ریاضی، آموزش زیست‌شناسی، آموزش فیزیک، آموزش شیمی، آموزش علوم تجربی میاشد که فارغ‌التحصیلان این رشته ها در مقطع متوسطه تدریس خواهند کرد و رشته های علوم انسانی شامل آموزش تاریخ، آموزش علوم اجتماعی، آموزش جغرافیا، آموزش اقتصاد که فارغ‌التحصیلان این رشته ها نیز در مقطع متوسطه تدریس خواهند کرد.

وی اضافه کرد: در این راستا فارغ التحصیلان رشته آموزش ابتدایی در مقطع ابتدایی تدریس خواهند کرد که طول مدت تحصیل در همه رشته ها ۴ سال می باشد ولی رشته کاردانی آموزش ابتدایی ۲ سال می‌باشد.

وی افزود: فارغ التحصیلان رشته آموزش دانش آموزان با نیاز های ویژه در مدارس استثنائی مشغول به کار خواهند شد که مشمول سختی کار نیز هستند و به ازای هر پنج سال خدمت یک سال سنوات ارفاقی به این معلمان تعلق خواهد گرفت.

ابراهیمی در ادامه ضمن اشاره به شرایط پذیرش دانشجو معلم در دانشگان فرهنگیان گفت: حداقل معدل کل برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان ۱۴ و سن ۲۴ سال تمام می باشد.

ابراهیمی با بیان اینکه منظور از بومی بودن تحصیل در منطقه ای است که در آن استان درس خوانده اضافه کرد: اگر داوطلبی سه سال آخر تحصیل که شامل دهم، یازدهم و دوازدهم است را در یک منطقه‌ای تحصیل کرده باشد بومی آن منطقه حساب می شود و امکان وارد کردن کد استان و یا منطقه دیگری را ندارد، اما اگر چنانچه دو سال از سه سال را در یک منطقه و یک سال در منطقه دیگر باشد در جایی که دو سال تحصیل کرده بومی آن محل حساب خواهد شد.

وی گفت: اگر هر سال در یک منطقه متفاوت تحصیل کرده باشد ملاک منطقه تحصیل پایه دوازدهم خواهد بود و طول مدت تحصیل فردی در یک منطقه چهار سال باشد باید در محل خدمتی که در دفترچه اشاره شده خدمت کند.

وی افزود: براساس تقسیمات کشوری نحوه رقابت در مناطق با یکدیگر کاملا متفاوت است و همه داوطلبین در ۳ منطقه مختلف با هم رقابت می‌کنند که این تفاوت باعث شده تا پذیرش در هر منطقه با منطقه دیگر فرق کند و لذا نمره مصاحبه و فرایند گزینش مورد بعدی است که می‌تواند در پذیرش تفاوت ایجاد کند، چرا که معمولا پس از صادر شدن کارنامه سبز علت قبول نشدن به وسیله کد هایی که اختصاص یافته مشخص می شود.

ابراهیمی در ادامه به مزایای دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و افزود: دریافت حقوق ماهیانه و استخدام در حین تحصیل از بدو ورود به دانشگاه، گذراندن ۴ سال لیسانس در دانشگاه که جزء سابقه محسوب شده و زود بازنشسته می‌شوند، معاف شدن پسران از سربازی، بهره مندی از بیمه خدمات درمانی، بیمه عمر و وام های مصوب و شهریه رایگان به طوری که دانشجویان هیچ مبلغی پرداخت نخواهند کرد و از حقوق شان کسر خواهد شد از جمله مزایای دانشگاه فرهنگیان است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ظرفیت و پذیرش در هر رشته به تفکیک در دفترچه نوشته شده که نگارش تعداد ظرفیت در اینجا ممکن نخواهد بود.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: زمان ویرایش اطلاعت ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان از طریق سازمان سنجش اعلام خواهد شد که منبع رسمی برای اطلاعیه های کنکور و فرهنگیان همان سازمان سنجش می باشد.

وی اذعان کرد: فعلا بخشنامه رسمی برای پذیرش افرادی که مقام کشوری در مسابقات فرهنگی و هنری کسب کرده اند صادر نشده و فقط در حد مصاحبه بوده که ممکن است در سال های بعدی عملیاتی شود.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزی که در دانشگاه فرهنگیان قبول شود نمی تواند در سایر رشته ها انتخاب رشته کند اما قرار بر این است که پس از اعلام نتایج فرهنگیان که زودتر از نتایج کنکور سراسری اعلام خواهد شد یک فرصت کوتاه به داوطلبان داده شود تا انصراف خود را اعلام نمایند.

انتهای پیام/