تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
شماره : 35936
تاریخ : 21 شهریور 1401 :: 16:52
حوزه : اخبار داغ, اسلایدر, اقتصادی, برگزیده اخبار, گزارش
بدقولی جهاد کشاورزی استان در پرداخت طلب گندم‌کاران به‌رغم گذشت چندین هفته از سخنان رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان هنوز پرداخت پول گندم کشاورزان هشترودی انجام نشده و کشاورزان از تاخیر ۴۰ روزه بدهی شان‌ گلایه دارند.

گروه اقتصادی آذرانجمن/عاطف احدپور؛ دولت قول داده بود که برای امسال شرایط خرید گندم کشاورزان را فراهم کند و با تعیین قیمت مناسب کشاورزان را ترغیب به کشت گندم کند و از آن طرف هم کشاورزان متعهد شده بودند که برخلاف سالهای گذشته تمام گندم تولیدی‌شان را به شرکت بازرگانی دولتی تحویل دهند.

کشاورزان به قول خود عمل کردند، گندم کاشتند و به شرکت بازرگانی دولتی فروختند اما شرکت بازرگانی دولتی در برخی شهرستان های استان تاکنون بدهی خود را تسویه نکرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ۲۳ مردادماه سال جاری گفته بود: تامین امنیت غذایی مردم مهم ترین هدف سازمان جهاد کشاورزی است و تلاش خواهیم کرد تا مطالبات گندمکاران در خصوص خرید تضمینی را هر چه سریع تر پرداخت نماییم تا کشاورزان نیز دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند.

اما به رغم گذشت چندین هفته از سخنان رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان هنوز پرداخت پول گندم کشاورزان هشترودی انجام نشده و کشاورزان از تاخیر ۴۰ روزه بدهی شان‌ گلایه دارند.

کشاورز هشترودی به آذرانجمن می‌گوید: نزدیک چهل روز است که گندم ها را تحویل سیلو‌های دولتی داده‌ایم، ولی هنوز خبری از واریز پول نیست. خواهشا پیگیری کنید.

کشاورز دیگری به آذرانجمن نوشت: گندم را تحویل دادیم اما پولمان واریز نشده، هر جا هم پیگیر می‌شویم می‌گویند به ما مربوط نیست. این چه خرید تضمینی است که موقع خرید پول نمی‌دهند؟ لطفا به داد کشاورزان برسید وگرنه سال آینده هیچ کس حتی به سمت گندم نمی‌رود.

مخاطب دیگری به آذرانجمن می‌گوید: اگر کشاورزان تا هفته آینده پول خود را دریافت نکنند، باتوجه به شرایطی که بسیاری از آنها مقروض هستند و هزینه زندگی و گرفتاری دارند و همچنین می‌خواهند برای کشت سال آینده آماده شوند، به نظر می‌رسد دیگر تعهدی برای فروش گندم به شبکه دولتی نخواهند داشت.

گفتنی است؛ کارشناسان با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بازار جهانی امکان تامین گندم مورد نیاز کشور راحت نیست، بیان می‌کنند که دولت باید بتواند با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان گندم‌کار نیاز به واردات این محصول استراتژیک را به حداقل برساند. اما ظاهراً مسئولین استانی و کشوری بنا به دلایلی نامشخص از پرداخت به موقع مطالبات خودداری می‌کنند که امیدواریم این مسئله به زودی حل شود.

انتهای پیام/