تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : arkaweb
حوزه : اجتماعی, اخبار داغ, برگزیده اخبار
شماره : 16918
تاریخ : ۱۳ شهریور, ۱۴۰۰ :: ۱۷:۰۳
انتقال آب نهند به تبریز نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به آخرین وضعیت پروژه اصلاح خط انتقال آب از سد نهند به تبریز گفت: ۹۸ درصد پروژه تاکنون اجرایی شده است و با توجه به فعالیت شبانه‌روزی اکیپ پروژه و طبق قول مساعد متولیان امر، ۲ درصد باقی مانده پروژه تا نیمه دوم شهریورماه تکمیل می‌شود.

به گزارش آذرانجمن به نقل از ایرنا، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در بازدید از وضعیت پروژه اصلاح خط انتقال آب از سد نهند به تبریز، اظهار داشت: این خط لوله حدود هفت کیلومتری محل مخزن سد شهید مدنی قرار گرفته است که با آبگیری سد باید خط لوله اصلاح و ترمیم می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم ادامه داد: تقریبا  ۹۸ درصد پروژه تاکنون اجرایی شده است و با توجه به فعالیت شبانه‌روزی اکیپ پروژه، طبق قول مساعد متولیان امر، ۲ درصد باقی پروژه تا نیمه دوم شهریورماه تکمیل می‌شود.

وی بیان کرد: با وصل شدن این خط لوله در هر ثانیه ۳۰۰ لیتر به روند آبرسانی تبریز افزوده شده و مشکل کمبود آبی مناطق شمالی تبریز از جمله محلات ملازینال، عباسی، ولی‌امر با این اقدام مرتفع خواهد شد.

حجت الاسلام میرتاج الدینی با اشاره به مسئله تنش آبی در استان آذربایجان‌شرقی، عنوان کرد: با پیگیری مجلس ‌و الزام کردن دولت به تخصیص ۴۵ میلیارد تومان برای رفع تنش آبی، اقدامات خوبی در راستای رفع مشکل کم آبی تبریز و استان در حال انجام است.

وی یاد آوری کرد: با توجه به موضوع تنش آبی کلان‌شهر تبریز در سال‌های اخیر و احتمال تشدید آن در آینده، اجرای این پروژه‌ می‌تواند نقش بسزایی در حل مشکل آب تبریز داشته باشد.

به گزارش ایرنا، طرح اصاح خط انتقال آب سد نهند به تبریز یکی از راهکارهای سه گانه برای رفع تنش آبی این کلان شهر در کوتاه مدت است که عملیات اجرایی آن از حدود یک سال قبل کلید خورده است.

آب شرب کلانشهر تبریز از چهار منطقه شامل تصفیه خانه نهند، چاه های دامنه شمالی سهند، زرینه رود و مسیر آبرسانی ارس تامین می شود و تنها راه نجات کسری آب این کلانشهر و شهرهای اطراف انتقال آب از ارس است.

تعداد جمعیت تحت پوشش آب شهری در تبریز یک میلیون و ۶۰۸ هزار و ۵۱۸ نفر و تعداد انشعابات آب شهری ۷۲۲ هزار و ۵۱۴ فقره و تعداد چاه‌های آب ۹۲ فقره است.

نیاز آبی این شهر حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب و ظرفیت تولید ۱۵۲ میلیون متر مکعب است که ۵۵ درصد آن از طریق خط زرینه‌رود، ۱۳ درصد از سد نهند، ۳۱ درصد از چاه‌ها و مابقی نیز از قنوات تامین می‌شود.

در بهمن ماه سال گذشته روزانه ۸۵۰ هزار مترمکعب آب شرب در استان مصرف شد که این میزان در اسفند همان سال به روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب رسید.

میزان تولید سالانه آب شرب شهری و روستایی در استان حدود ۳۳۰ میلیون مترمکعب است که ۷۵ درصد تامین آب شرب استان از طریق آب منطقه ای و ۲۵ درصد نیز از طریق چاه های شرکت آب و فاضلاب تامین می شود.

انتهای پیام/

© 2021 تمام حقوق این سایت برای وب سایت خبری – تحلیلی آذرانجمن محفوظ می باشد.